Postępowanie restrukturyzacyjne kontra egzekucja - zmiany - BM Restrukturyzacje

Postępowanie restrukturyzacyjne kontra egzekucja – planowane zmiany

24/04/2025

Postępowanie restrukturyzacyjne kontra egzekucja – planowane zmiany

Postępowanie restrukturyzacyjne kontra egzekucja – planowane zmiany

Pomimo odmiennych celów, w praktyce często dochodzi do kolizji między działaniami organów egzekucyjnych a uczestnikami postępowań restrukturyzacyjnych. Istotnym zagadnieniem jest wpływ postępowania restrukturyzacyjnego na postępowanie egzekucyjne. W ramach restrukturyzacji kluczowe jest zawarcie układu z wierzycielami, mające na celu zapewnienie dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa dłużnika. W tym okresie dochodzi do zawieszenia postępowań egzekucyjnych, a wierzyciele muszą zaakceptować warunki układu. Jednakże, jak pokazuje praktyka, postępowania egzekucyjne mogą być kontynuowane mimo to, że dłużnik wszczął postępowanie restrukturyzacyjne, co prowadzi do napięć pomiędzy dłużnikami a wierzycielami.

Podyktowało to konieczność wprowadzenia zmian do polskiego prawa, które mają na celu usprawnienie procedur restrukturyzacyjnych i wprowadzenie większej harmonizacji między postępowaniem restrukturyzacyjnym a egzekucyjnym. Zgodnie z projektem implementacji Dyrektywy 27, która ma na celu wprowadzenie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, wprowadzono zmiany w regulacji art. 260 Prawa restrukturyzacyjnego, w celu zwiększenia ochrony dłużników przed egzekucją.

Postępowanie restrukturyzacyjne – zmiany w wierzytelnościach objętych układem

Zgodnie z projektem, wszystkie wierzytelności zabezpieczone na majątku dłużnika mają być objęte układem z mocy prawa, niezależnie od tego, jakie propozycje układowe złożył dłużnik. Postępowanie restrukturyzacyjne będzie miało jeszcze silniejszy wpływ na postępowania egzekucyjne, a dłużnicy zyskają większą swobodę w restrukturyzacji swoich zobowiązań. Zmiany te spowodują uproszczenie procedury restrukturyzacyjnej i zapewnienie ochrony przedsiębiorstw przed niekorzystnym wpływem postępowań egzekucyjnych.

Dla dłużników wprowadzenie nowych regulacji może oznaczać większą elastyczność w negocjowaniu układów z wierzycielami. Możliwość objęcia układem wszystkich wierzytelności zabezpieczonych na majątku dłużnika, nawet jeśli nie zostały one zaproponowane w układzie, może stanowić ważną ochronę przed egzekucją i pozwolić na kontynuowanie działalności gospodarczej. Z kolei wierzyciele mogą zyskać większą pewność co do przyszłości swoich roszczeń, ponieważ nowe przepisy przewidują bardziej przejrzyste i efektywne procedury restrukturyzacyjne, które zwiększą szanse na odzyskanie należności.

Egzekucja roszczeń pracowniczych

Przewidywane zmiany wprowadzą również ważną nowelizację w zakresie zawieszania postępowań egzekucyjnych dotyczących roszczeń pracowniczych. Zgodnie z nowymi przepisami, postępowania egzekucyjne dotyczące takich roszczeń będą mogły zostać wstrzymane w ramach postępowania restrukturyzacyjnego. Będzie to stanowić dodatkową ochronę dla dłużników i umożliwi im podjęcie działań mających na celu ratowanie przedsiębiorstwa bez obawy o przymusowe egzekucje dotyczące roszczeń pracowniczych.

Implementacja dyrektywy zapobiegawczej zakłada ujednolicenie procedur restrukturyzacyjnych w całej Unii Europejskiej, co ma ułatwić przedsiębiorcom z różnych krajów UE korzystanie z tego samego systemu prawnego w celu restrukturyzacji swoich zobowiązań. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorcy będą mogli liczyć na bardziej efektywne i sprawiedliwe postępowania restrukturyzacyjne, które przyczynią się do poprawy kondycji finansowej wielu firm w Europie.

Podsumowanie

Projektowane zmiany w zakresie postępowania restrukturyzacyjnego i egzekucyjnego mają na celu zwiększenie ochrony dłużników przed niekorzystnymi skutkami postępowań egzekucyjnych oraz uproszczenie procedur restrukturyzacyjnych. Dzięki tym zmianom zarówno dłużnicy, jak i wierzyciele zyskają większą pewność co do przebiegu postępowań, co wpłynie na poprawę sytuacji finansowej wielu przedsiębiorstw, a także na zwiększenie stabilności rynku. Z perspektywy dłużników wprowadzenie nowych przepisów powinno stanowić szansę na odbudowę ich sytuacji finansowej i utrzymanie działalności, natomiast wierzyciele zyskają bardziej przejrzysty i efektywny system dochodzenia swoich roszczeń.